„Windows“ lietuvinimas

Visos „Windows“ operacinės sistemos versijos, pradedant „Windows XP“, turi lietuvišką sąsają.

Kai kurių gamintojų parduodami kompiuteriai suteikia galimybę pasirinkti šios operacinės sistemos kalbą pirmą kartą įjungus kompiuterį.

Kad išvengtumėte papildomų vargų, o kai kuriais atvejais – ir abejonių dėl legalumo, patariame dar kompiuterio pirkimo metu informuoti pardavėją, jog norėtumėte sulietuvintos operacinės sistemos. Tuomet, net jeigu pardavėjas jos neturės, jis bent jau žinos apie tokį poreikį ir galbūt, kitą kartą perkant kompiuterį, šis klausimas jau bus išspręstas. Nemažai pardavėjų iki šiol mano, jog sulietuvintos programinės įrangos niekam nereikia. Reikalaudami sulietuvintos operacinės sistemos, prisidėsite prie šio stereotipo griovimo.

Žemiau pateikiama atskiroms „Windows“ versijoms pritaikyta informacija apie šios genties operacinių sistemų sulietuvinimą.

Windows 10, 11

Beveik visas „Windows 10“ ir „Windows 11“ versijų operacines sistemas (išskyrus „vienos kalbos“ leidimus) galima sulietuvinti. Jei šiuo metu jūsų „Windows“ sąsaja yra angliška ir norite ją sulietuvinti, atlikite šiuos žingsnius:

  1. atverkite pradžios meniu (bakstelėkite mygtuką su „Windows“ logotipu, esantį ekrano apatiniame kairiajame kampe) ir pasirinkite šio meniu punktą Settings;
  2. atsivėrusiame lange pasirinkite punktą Time & language;
  3. kairiajame polangyje pasirinkite skyrių Region & language – taip pamatysite šiuo metu įdiegtų kalbų sąrašą;
  4. jeigu lietuvių kalbos nėra įdiegtų kalbų sąraše, bakstelėkite mygtuką Add a language, atsiradusiame kalbų sąraše suraskite lietuvių kalbą ir bakstelėkite ją;
  5. jei ties lietuvių kalba matote užrašą „Language pack available“, nuspauskite ties ja esantį mygtuką Options, kad būtų atvertos kalbos parinktys. Jose iškart po antrašte „Language options“ ir užrašu „Download language pack“ bakstelėkite mygtuką Download, kad būtų parsiųstas sąsajos kalbos paketas, o tada grįžkite į įdiegtų kalbų sąrašą, bakstelėdami mygtuką , esantį viršutiniame kairiajame lango kampe;
  6. įdiegtų kalbų sąraše bakstelėkite lietuvių kalbą ir bakstelėkite mygtuką Set as default. Toliau vadovaukitės kompiuterio nurodymais.

Parengta pagal „Microsoft“ pateiktą instrukciją (lietuvių k., anglų k.).

Jeigu jūsų kompiuteryje įdiegtas „vienos kalbos“ „Windows“ leidimas, jį sulietuvinti galite, atnaujovinę iki įprastinės (daugiakalbės) „Home“ versijos. Kitas legalus (ir nemokamas) būdas – kompiuteryje naujai įdiegti vienkalbę operacinės sistemos versiją lietuvių kalbą. Tam iš „Microsoft“ svetainės reikėtų parsisiųsti ISO atvaizdį ar savarankiško įdiegimo laikmenos pasigaminimo priemonę.

Sulietuvintos „Windows 11“ ekrano nuotrauka

Ankstesnės „Windows“ versijos

Primename, jog žemiau išvardintoms „Windows“ versijoms nutrauktas naujinimų tiekimas, todėl jos laikytinos nesaugiomis, o žemiau pateikiamos instrukcijos laikytinos tiesiog istorine informacija.

Windows 8, 8.1, RT

Visas „Windows 8“, „Windows 8.1“ ir „Windows RT“ versijų operacines sistemas taip pat galima sulietuvinti. Tai galite atlikti, vadovaudamiesi „Microsoft“ svetainėje pateikiama „Windows“ sulietuvinimo instrukcija (lietuvių k., anglų k.).

Windows Vista, 7

Šių versijų „Windows“ sistemos oficialiai leidosi sulietuvinamos tik dviem atvejais:

  1. diegimo metu, diegiant iš disko su lietuvių kalbos sąsajos failais;
  2. parsisiunčiant kalbos paketą per „Windows Update“. Deja, ši galimybė suteikta tik „Ultimate“ ir „Enterprise“ versijų naudotojams. Instrukcija, kaip tai atlikti „Windows 7“ sistemoje, pateikiama „Microsoft“ svetainėje (lietuvių k., anglų k.). „Vista“ atveju įdiegimo žingsniai gali nežymiai skirtis.

Egzistavo ir neoficialus sulietuvinimo būdas – „Vistalizator“ (nuoroda veda į svetainės į archyvą). Šis būdas veikė ir su pigesnėmis „Windows Vista“ ir „Windows 7“ versijomis, tačiau jo legalumas abejotinas, o nepriekaištingas veikimas negarantuotas (nors šios svetainės autoriams jis sėkmingai suveikė). „Vistalizator“ svetainėje buvo pateikta ir instrukcija, kaip pasigaminti „Windows“ įdiegimo diską su keliomis kalbomis (anglų kalba).

Sulietuvintos „Windows 7“ valdymo skydas

Windows XP

32-jų bitų „Windows XP“ sąsają buvo galima sulietuvinti visiems kompiuterio naudotojams. Tam reikėjo parsisiųsti ir įdiegti lietuvių kalbos sąsajos paketą. Jį įdiegus ir iš naujo paleidus kompiuterį, šis prabildavo lietuviškai.

„Windows XP“ verslo naudotojams „Microsoft“ siūlė ir kitą variantą – naudoti „Daugiakalbės vartotojo sąsajos“ paketus (MUI), suteikiančius galimybę kiekvienam kompiuterio naudotojui naudotis skirtinga „Windows“ sąsajos kalba. Deja, namų naudotojams tokia galimybė nebuvo suteikiama.

Sulietuvintos „Windows XP“ valdymo skydas