Lietuviškos klaviatūros

Lietuviški klaviatūros išdėstymai

Pavadinimas Pirmosios 6 raidės Ypatybės
Standartinis (LST 1582:2012) ĄŽERTY Labai panašus į spausdinimo mašinėlės išdėstymą, visi reikalingi simboliai išdėstyti trijuose lygiuose. Plačiau apie šį išdėstymą – jo svetainėje. Joje taip pat rasite išdėstymo tvarkykles bei informaciją apie fizinę šį išdėstymą atitinkančią klaviatūrą ir lipdukus kitoms klaviatūroms.
Skaitmenų eilės (Numeric / Baltic) QWERTY Populiariausias lietuviškas išdėstymas. Jame specifinės lietuviškos raidės abėcėlės tvarka išdėstytos skaitmenų eilės klavišuose. Skaitmenys įvedami laikant nuspaustą Lyg3 klavišą, o spec. simboliai – laikant Lyg3 ir Lyg2 klavišus. Senesniajame „Baltic“ variante vietoj Lyg3 naudojamas „miręs“ klavišas `.
Šis išdėstymas yra numatytasis lietuvių kalbai bene visose operacinėse sistemose. Tiesa, „macOS“ atveju gamykliškai platinamas „mirusiojo“ klavišo variantas („Baltic“).
LEKP ir LEKPa QGRLDČ Santrumpa „LEKP“ reiškia „Lietuviškos ergonomiškos klaviatūros projektas“. Plačiau apie šį klaviatūros išdėstymą galima paskaityti jo svetainėje. Ten pat rasite ir išdėstymo tvarkykles.
Ratisė ŪĖYOQ Kitas ergonominės klaviatūros projektas. Autoriaus Algirdo Buckaus teigimu, šis išdėstymas lengvai įsimenamas ir patogiai naudojamas. Daugiau informacijos apie jį – svetainėje.
Fonetinis / programuotojų QWERTY Lietuviškos raidės ant artimiausių fonetinių ženklų: a ⇨ ą, z ⇨ ž, q ⇨ ū, w ⇨ ė... Jos įvedamos per AltGr arba „mirusį“ klavišą.
Programuotojų QWERTY Lietuviškos raidės išdėstytos skaitmenų eilės klavišuose. Įvedamos, nuspaudžiant „mirusį“ klavišą `, o po to – lietuvišką raidę atitinkantį klavišą.
QWERTY QWERTY Lietuviškos raidės išdėstytos klaviatūros dešinėje pusėje ir ant klavišo, esančio tarp Shift ir Z. Įprastuose tekstuose rečiau naudojami spec. simboliai perkelti į trečiąjį lygį.
IBM ĄŽERTY Senasis ĄŽERTY išdėstymas, įgyvendinantis LST 1205-92 „lietuviškąjį režimą“ (veikseną). Pats nepatogiausias (trūksta daugiausia ženklų). Jo naudotojams siūlome pereiti prie panašaus, bet daug patogesnio standartinio lietuviško klaviatūros išdėstymo.

Pastaba: AltGr arba Lyg3 yra dešinysis Alt klavišas. Kartais jo funkcija suteikiama kitiems klavišams.

Klaviatūros išdėstymų tvarkyklės „macOS“ sistemai

Šviežiai įdiegta „macOS“ turi tik vieną lietuvišką klaviatūros išdėstymą – senąjį „Baltic“. Rimas Kudelis yra pagaminęs šiuolaikiškesnio skaičių eilės išdėstymo bei standartinio išdėstymo aprašus. Juos galite parsisiųsti iš Rimo svetainės.

Skaitmenų eilės išdėstymą Ramūnas Blavaščiūnas yra papildęs daugybe rečiau reikalingų simbolių ir funkcijų. Savo darbo rezultatą jis platina adresu raides.blavasciunas.com. Deja, šis išdėstymas turi tyčinę klaidą – mažosios kirčiuotos raidės „i“, „į“ ir „j“ juo yra įvedamos neteisingai (klaidingomis unikodo sekomis), todėl dažnu atveju jos gali būti atvaizduojamos nekorektiškai ar tiesiog negražiai. Dar blogiau tai, kad tokiu būdu įvestas tekstas yra iš principo užkoduotas klaidingai. Net jei šiandien užrašytas kuriuo nors konkrečiu šriftu, jis atrodys gražiai, nėra jokios garantijos, kad taip bus ir po kelių ar keliolikos metų, ar tiesiog parinkus kitą šriftą, ar netgi automatiškai pakeitus mažąsias raides didžiosiomis ar pan. Ramūnas šią klaidą laiko privalumu ir neketina jos taisyti, visgi mes siūlytume neužsiimti sąmoningu duomenų darkymu siekiant trumpalaikės naudos. Jeigu kirčiuotų raidžių jums prireikia dažnai, tikrasis blogo simbolių rodymo problemos sprendimas būtų naudoti šias raides turinčius šriftus, pavyzdžiui, „Palemoną“.

Klaviatūros išdėstymų tvarkyklės „Windows“ sistemai

Šiek tiek papildytus skaitmenų eilės išdėstymus savo svetainėje platina Rimas Kudelis.

Standartinio išdėstymo autoriai taip pat turi tinklapį tvarkyklėms parsisiųsti. Nors šis išdėstymas jau senokai yra oficialiai įtrauktas į „Windows“ sistemas, yra pora niuansų, kuriais gamyklinis išdėstymas skiriasi nuo platinamo autorių svetainėje.

LEKP ir LEKPa išdėstymų tvarkykles rasite LEKP svetainėje. Taip pat joje platinamas ir alternatyviai papildytas skaitmenų eilės išdėstymas, pavadintas „Baltic+“.

1995-aisiais, kai tuo metu buvusios populiaros „Windows“ sistemos neturėjo šiuolaikiškų lietuviškų klaviatūros išdėstymų tvarkyklių, o kartais ir išvis nemokėdavo rašyti lietuviškai, Rimas Berlinskas parengė „LitWin“ paketą, padėdavusį išspręsti šias problemas. Šio paketo pagalba buvo galima papildyti savo „Windows“ sistemą keletu klaviatūros išdėstymų, tarp jų ir rečiau naudojamų. Vėliau ten pat buvo platinami ir naujesnėms „Windows“ bei „Windows Mobile“ sistemoms sukurti analogiški paketai. 2022-aisiais „LithWin“ svetainė tapo nepasiekiama, tačiau vis dar galima apsilankyti jos archyvinėje kopijoje ir iš ten parsisiųsti kai kuriuos failus.

Klaviatūros išdėstymų tvarkyklės „Linux“ konsolei

Grafinėse „Linux“ aplinkose lietuviškai rašyti nėra jokių problemų – tereikia įjungti vieną iš pateikiamų lietuviškų išdėstymų (arba pasidaryti savo). Konsolėje (tekstiniame terminale) rašyti lietuviškai taipogi neturėtų kilti kliūčių, tačiau jei jų visgi iškiltų, gal pravers šiame skyrelyje pateiktos nuorodos

Mariaus Gedmino rinkinyje „Lietuviška konsolė“ yra net keli lietuviški klaviatūros išdėstymai ir pora šriftų. Tačiau šiame rinkinyje nėra standartinio klaviatūros išdėstymo ir, panašu, nepalaikomos unikodą naudojančios lokalės.

Standartinius išdėstymus parašė Gediminas Paulauskas, juos galite parsisiųsti iš čia. Pakete pateikiamas ir grafinei aplinkai skirtas išdėstymas, tačiau jo jau seniai nebereikia diegti papildomai.

Apie diegimą parašyta abiejų paketų README failuose.

Klaviatūros išdėstymų tvarkyklės DOS sistemai

Kokybiškas ir laisvas (atviro kodo) lietuviškos klaviatūros tvarkykles DOS'ui, parašytas Assebler kalba, sukūrė Marius Gedminas.

Klaviatūros išdėstymų tvarkyklės QNX operacinei sistemai

Linas Kavaliauskas yra pagaminęs lietuviškų klaviatūros išdėstymų tvarkykles QNX 6.2 ir 6.3 sistemoms. Plačiau apie jas, jų įdiegimą ir naudojimą galite pasiskaityti projekto tinklapyje.

Ekraninės klaviatūros

Bene visais išmaniaisiais telefonais ir planšetiniais kompiuteriais galima rašyti lietuviškai, tačiau kartais tai nepatogu, nes savitosios lietuviškos raidės būna „paslėptos“ po pamatinėmis. Laimei, tiek „Android“, tiek „iOS“ įrenginiuose galima diegti papildomas ekranines klaviatūras ir išdėstymus. Plačiau apie tai – skyreliuose „Android“ lietuvinimas“ ir „iOS“ lietuvinimas“.

Virtualios klaviatūros

Jeigu kompiuteryje, kuriuo dirbate, nėra ir negalima įdiegti lietuviško klaviatūros išdėstymo, o parašyti kažką lietuviškai vis tiek norisi, skyrelyje „Nuorodos“ rasite nuorodų į keletą virtualių klaviatūros išdėstymų, veikiančių tiesiog interneto naršyklėje.

Lipdukai klaviatūroms

Jeigu naudojatės skaitmenų eilės arba standartiniu klaviatūros išdėstymu, tačiau užrašai ant klavišų sako ką kita – galbūt norėsite užsiklijuoti ant klaviatūros Rimo Kudelio pagamintus lipdukus.